لوگو نویان ماسک

ماسک شش لایه پزشکی

ماسک‌های یکبار مصرف بهداشتی برای استفاده در مراکز درمانی و غیردرمانی

ماسک های ۶ لایه قویترین ماسک ممکن جهت پیشگیری از نفوذ کوچکترین ذرات و ویروس ها هستند ، به ویژه ماسک ۶ لایه ای که یک لایه آن ملت بلون باشد.این ماسک ها طبق انتظار در تست های انجام شده موفق شده اند و علاوه بر گواهینامه های عدم نفوذ ، دارای مجوز از سازمان غذا و دارو میباشند.

در طراحی این نوع ماسک ها به چسبیدن کامل لبه ها به صورت جهت اطمینان از عدم نفوذ ذرات از اطراف ماسک ، توجه ویژه ای شده است. چرا که خط تولید این ماسک ها پس از کرونا راه اندازی شده و هدف اصلی تولید این ماسک ها نفوذ نا پذیری صد درصد بوده است. پیش از این هدف تولید ماسک کم کردن نفوذ ذرات گرد و غبار بود و به این دلیل توجه زیادی به نفوذ هوا از اطراف نمیشد.

ساختار ماسک شش لایه

اسپان باند:

پارچه­‌ی اسپان باند با ضخامت­ و وزن­‌های مختلفی تولید می‌­شود، از این رو به بی‌­بافت یا نبافته شهرت دارد. برای درک بهتر از مفهوم واژه‌­ی منسوجات بی­‌بافت، می­‌توانید نوع بافت نمد و موکت را در نظر بگیرید. مصارف پارچه­‌ی اسپان باند آنقدر زیاد است که همه با آن سر و کار دارند. این پارچه در تولید چای کیسه­‌ای و تولید ماسک تا صنایع نظامی به کار می­‌رود. اکثر افراد در طول روز با این پارچه سر و کار دارند، اما یا اسم آن را نمی‌­دانند یا با آن آشنایی ندارند.

ملت بلون:

این پارچه از خانواده پارچه های بی بافت مثل اسپان باند است که نقش فیلتر را در ماسک دارد پارچه ملت بلون منسوجات نبافته متشکل از فیلامنت های منقطع در طولهای مختلف و ظرافت ۵-١ میکرون است که با استفاده از تکنولوژی ملت بلون تولید می گردد . از این پارچه می توان برای تولید ماسک استفاده کرد ، بنابراین باعث افزایش راندمان فیلتر از ۹۵٪ می شود. این پارچه دارای نسل جدیدی از مواد سازگار با محیط زیست است که قابلیت تنفس ، انعطاف پذیری ، سبک بودن ، غیر سوزاندن ، تجزیه آسان ، غیر سمی ، غیر تحریک کننده ، قابل بازیافت و غیره را دارد.

ماسک‌های تنفسی سوپاپ‌دار بر اساس جدول زیر تقسیم بندی می‌گردند

تقسیم بندی ماسک های سوپاپ دار

انواع ماسک فیلتردار 

ماسک های فیلتردار را بر اساس استانداردهای اروپایی و کارکردها بر اساس زیر طبقه بندی کرده اند.

استاندارد EN۱۴۹ 

ماسک‌های که با استاندارد EN۱۴۹:۲۰۰۱ مطابقت دارند برای محافظت در برابر ذرات معلق مرطوب موجود در هوا، جامدات و ذرات معلق روغنی موجود در هوا طراحی شده اند. در استاندارد EN۱۴۹: ۲۰۰۱ سه دسته از حفاظت برای ماسک فیلتر دار به نام‌های  FFP۱ و FFP۲ و FFP۳ بر اساس کارایی فیلتر طبقه  بندی شده اند.

ماسک فیلتر دار FFP۱

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۵ میکرون با فیلتراسیون ۸۰ درصد

ماسک فیلتر دار FFP۲

ماسک مناسب برای ذرات بین ۲ تا ۵ میکرون با فیلتراسیون ۹۴ درصد

ماسک فیلتر دار  FFP۳

ماسک مناسب برای ذرات کوچکتر از ۲ میکرون با فیلتراسیون ۹۹ درصد

ماسک‌های N. و P. و  R. که با استاندارد امریکایی NIOSH طبقه بندی شده اند:

ماسک فیلتر دار سری N:

ماسک N۹۵

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۵ درصد غیرمقاوم نسبت به روغن

ماسک N۹۹

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۹ درصد غیرمقاوم نسبت به روغن

ماسک N۱۰۰

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۹.۹۷ درصد غیرمقاوم نسبت به روغن

ماسک فیلتر دار R:

ماسک R۹۵

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۵ درصد مقاوم نسبت به روغن تا حداکثر ۸ ساعت

ماسک R۹۹

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۹ درصد مقاوم نسبت به روغن تا حداکثر ۸ ساعت

ماسک R۱۰۰

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۹.۹۷ درصد مقاوم نسبت به روغن  تا حداکثر ۸ ساعت

 

ماسک فیلتر دار P:

ماسک P۹۵

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۵ درصد مقاوم نسبت به روغن

ماسک P۹۹

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۹ درصد مقاوم نسبت به روغن

ماسک P۱۰۰

ماسک مناسب برای ذرات بزرگتر از ۰.۳ میکرون با فیلتراسیون ۹۹.۹۷ درصد مقاوم نسبت به روغن  

تفاوت ماسک N۹۵ و ماسک FFP۲ 

ماسک N۹۵ طبق استاندارد امریکایی NIOSH نامگذاری شده است که از نظر درصد فیلتراسیون تقریبا معادل ماسک FFP۲ است که با استاندارد اروپایی EN۱۴۹:۲۰۰۱ نامگذاری شده است.

ماسک N۹۵ : ماسک فیلتردار n۹۵ که در آلودگی هوا یکی از ماسک‌های مناسب به شمار می‌آید طبق استاندارد امریکایی NIOSH برای درجه فیلتراسیون ماسک‌ها نامگذاری شده است که n. به نشانه‌ی عدم مقاومت نسبت به روغن و ۹۵ به معنای فیلتر کردن ذرات گرد و غبار بیش از ۹۵ درصد می‌باشد

ماسک FFP۲ : ماسک FFP۲ نوعی از ماسک فیلتردار با فیلتر ثابت می‌باشد که با استاندارد EN۱۴۹:۲۰۰۱ نامگذاری شده است در این نام گذاری  FFP۲ به این معناست که این ماسک تا ۹۴% از ذرات مضر در هوا با اندازه بین ۲ و ۵ میکرون را فیلتر می‌کند.

تفاوت ماسک ffp۲ و ffp۳ :

ماسک FFP۲ تا ۹۴% از ذرات بین ۲ و ۵ میکرون شامل غبار‌های ریز، فیبر‌ها، غبار‌های مرطوب، غبار‌های روغنی را فیلتر می‌کند در حالی که ماسک FFP۳ تا ۹۹% از ذرات کمتر از ۲ میکرون را فیلتر می‌کند و قوی‌تر از ماسک ffp۲ است

ماسک فیلتردار کربن 

در این نوع ماسک‌ها لایه‌هایی از کربن فعال شده (کربن اکیتو) به منظور حفاظت در مقابل گاز‌ها و بخار‌ها در نظر گرفته می‌شوند که باعث می‌شود که بوی آلودگی و گاز‌های مضر هوا به داخل ماسک نفوذ نکند

تاریخ انقضا و عمر مفید و مدت زمان استفاده از ماسک فیلتردار  n۹۵ و  ffp۲

به طور عمومی عمر مفید ماسک فیلتردار n۹۵ و ffp۲ می‌تواند تا ۸ ساعت کاری باشد، اما بطور کلی در سه حالت زیر باید ماسک فیلتردار n۹۵ یا ffp۲ تعویض شود:

  • اگر قالب کاسه‌ای شکل ماسک فرم خود را از دست داداه باشد و روی صورت تان بطور کامل محکم نچسبد که باعث نشت هوای بیرون به درون ماسک شود.
  • اگر با وجود زدن ماسک روی صورت بوی دود و هوای آلوده از بیرون را احساس می‌کنید.
  • اگر فیلتر ماسک کثیف شده باشد و آلودگی‌ها گردو غبار روی سطح آن دیده شود که قابل تمیز شدن نباشند.

ماسک n95 و n99 چه تفاوتی با هم دارند

تفاوت اصلی ماسک n95 و n99 در چیست؟ تفاوت ماسک ffp2 و ffp3 چطور؟ تفاوت این ماسک‌ها بیشتر در کارایی فیلتراسیون آن‌ها است. برای مثال، ماسک n95 در برابر مایعات و جامدات حاوی روغن شانسی ندارد، و فقط در برابر ذرات گرد و غبار ۹۵% محافظت ایجاد می کند. هرچه درصد راندمان ماسک بیشتر باشد، ذرات ریزتری هم فیلتر می شوند. بنابراین ماسک n95 ، در برابر ۹۵ درصد آلاینده های موجود در هوا مقاوم است؛ از طرفی، ماسک n99 حداقل ۹۹ درصد آلاینده ها را فیلتر می کند. به این معنی که می تواند ذرات معلق بسیار کوچک (۰/۳ میکرون) را فیلتر کند.

 ویژگی ماسک های سری N

ماسک های سری N در مقابل روغن مقاوم نیستند. این ماسک‌ها فقط در برابر آلاینده‌های غیر روغنی مقاومت ایجاد می کنند. برای مثال، از ورود گرد و غبار معادن، صنایع فلزی، کار با چوب و .. به بدن شما جلوگیری می کنند. شما می توانید تا زمانیکه آسیب فیزیکی به آن‌ها وارد نشده، و تنفس با مشکل همراه نیست، از ماسک های سری N استفاده کنید.

سفارش ماسک سه لایه

ثبت سفارش خرید


    دسته‌بندی نشده

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *